English
Připravte Pánovu cestu! Urovnejte jeho stezky! (Matouš 3:3b)
Chcete dostávat Slovo na den e-mailem? Přihlašte se zde.

Nonstop čtení – nejčastejší otázky

Jaký je oficiální název akce?
Celonárodní čtení Bible

Jaké je oficiální časové ohraničení?

9.dubna – večerní čtení v Betlémské kapli

10.-12.dubna (pátek až neděle) – celonárodní čtení ve vašich městech

Prodej Biblí během akce

Ano. Určitě se nechceme vzát této možnosti, ale opět to je na pouze na místním rozhodnutí. Bible budeme mít ve všech variantách k dispozici začátkem dubna 2009. Nejlevnější Bible bude stát 125czk (komise) ale bude se moct prodávat za 150czk. Rozdíl ať pokryje třeba vaše režijní náklady. Chceme místním všemožně pomoct – Bible tedy budeme dodávat do tzv. komise. Objednáte si kolik budete potřebovat, až se prodají, vyrovnáme se.

Musíme mít živnosťák (svůj, nebo váš), když chceme Bible prodávat?

V jednom městě díky velikonočním trhům  je velmi pravděpodobná kontrola, jak prodej vykázat pro úřady?

V tomto případě opravdu musíte mít buď živnostenský list s povolením prodeje anebo pokud jste občanské sdružení, tak u sebe mít registraci sdružení. Pokud máte ŽL, prodáváte tak, jak jste zvyklí a vydáváte doklad na sebe.

Jak nám Bible dopravíte?

Vše dle individuální domluvy. Velmi vhodná je dnes i pošta nebo jiná logistická služba. U větší objednávky budeme přistupovat individuálně  a dopravu zabezpečíme. Pro jistotu Bible pro tuto akci neobjednávejte klasickým internetovým rozhraním,ale přímo emailem cteni@bible21.cz nebo eva.repkova@nbk.cz .

Pošlete zároveň i ty dražší bible?

Pokud si je objednáte, určitě je pošleme. Pozor, dražší Bible nedodáváme do komise, ale přímo na fakturu proti objednávce.

Kdy a jak se budou objednávat Bible pro čtení?

Bible pro čtení se budou objednávat přímo na www stránkách nebo emailem teni@bible21.cz nebo eva.repkova@nbk.cz . Pořád platí nabídka, že v místě, kde se přečte celý alespoň Nový zákon, dodáme 1 výtisk zdarma jako památku na čtení.

Plakáty   jestli budou v předstihu,

                 jestli je bude taky možno stáhnout třeba v pdf

                 jaká bude jejich velikost

                 je třeba na něj vyrobit nějaký stojan ?

Plakáty budou pouze v PDF a to o velikosti A4 a A3. Větší plakát vám vyrobí jakýkoli grafik. Přiměřeně plakátu je potřebné zabezpečit i stojan. Ten ale nedodáme.

Budou nějaké letáčky s pozvánkou ke čtení ? Je možné někde stáhnout logo Bible21, PR zprávy, banery?Bude nějaký koncept článku do místního tisku?

Na stránkách čtení bude ke stažení oficiální tisková zpráva, kterou budete moci použít pro místní média. Budeme velmi rádi, kdybyste nám sdělili, jaká média jste oslovili a jaký je jejich ohlas.

Je lepší pro čtení dělění po  kapitolách, nebo časové úseky ?

Po jak dlouhé době je nejlepší se střídat ?

Čtení provádějte zcela individuálně. V případě, že je přítomno hodně lidí, střídejte se třeba po odstavcích, když vás bude méně, třeba po kapitolách. Nezapomínejte, že pokud bude číst člověk, který Bibli vidí poprvé, asi nebude vědět, co znamenají kapitoly a verše…atd Každý čte jinak. Někdo pomaleji, někdo rychleji. Zkuste být citliví, komu co vyhovuje. Někdo má radost, když přečte dvě věty, jiný si může libovat v celých odstavcích.

Je možno poskytnout seznam církví, které se budou účastnit?

Ano, na stránce s přihlášenými městy uvěřejníme aktualizovaný seznam církví v jednotlivých městech.

Kdy přesně by se Bible měla číst?
Celé čtení chceme oficiálně zahájit slavnostním setkáním v Betlémské kapli v Praze ve čtvrtek 9. dubna večer.
Budete-li číst Bibli celou, je nejlépe začít v pátek ráno-10.dubna. Ale vzhledem k volnému pondělí by se dalo začít i v sobotu. V případě kratších částí bychom chtěli, aby čtení probíhalo na co nejvíce míst najednou v sobotu 11. dubna. Máte-li však vážné důvody číst jindy, můžete zvolit kteroukoli dobu v celém velikonočním týdnu.

Mohli bychom Bibli číst v naší modlitebně (našem kostele)?|
V takovém případě by se zřejmě celá akce omezila na členy a přátelé vašeho sboru. Prosíme, udělejte vše pro to, aby se četlo na veřejném místě, nejlépe venku. Přesto mohou existovat výjimky a ani v tomto směru vás nechceme omezovat.

Mohl by Nadační fond NBK u nás celou akci zorganizovat?
Omlouváme se, ale to není možné. Rádi vám poradíme, spojíme vás s dalšími křesťany, pomůžeme doporučit VIP lidi nebo se spojíme s vaší místní radnicí. Organizovat však nemůžeme. Určitě byste tím přišli o něco velmi vzácného!

Z jakého překladu se má číst ?
Chceme upoutat na právě vycházející nový překlad. Bude se číst právě z něj z – „překladu 21. století“ (Bible21)

Jak bude zajištěno, aby byla Bible21 k dispozici ?
Jednou z našich priorit bude, aby registrované města (kontaktní osoby) dostala v dostatečné předstihu výtisky Biblí pro čtení. Vše děláme pro to, aby první výtisky byly k dispozici počátkem dubna. Bible by tedy měla přijít doslova a do písmene „včas“.

Bude k dispozici speciální výtisk – z větším písmem ?
V tomto vydání ne. Ale pořadatelé budou mít s předstihem k dispozici celý text Bible v elektronické podobě a mohou si ho pro účely veřejného čtení sami vytisknout v libovolně velkém formátu.

Bude kromě čtení z Bible21 jiný společný prvek, identifikující, že se jedná o součást konkrétní akci? Jednotné označení místa, logo?
Ano, pracujeme na jednotných znacích celé akce.  Jednotné musí zůstat zejména logo nového překladu. Připravujeme i jednotné plakáty. Veškeré možné grafické prvky budou umístěny na www stránkách akce.

Je nutné číst nonstop ?
Není povinností číst nonstop ani není povinností přečíst celou Bibli. Někde to prostě nejde nebo to není vhodně. Budeme potěšeni, když se bude číst třeba kousek evangelia, ale nesmírně rádi, když se přečte nonstop celá Bible.

Musíme doopravdy přečíst celou Bibli?
Budeme potěšeni a vděčni, když tomu tak bude. Tři dny a tři noci jsou silným svědectvím pro lidi v jakémkoli městě. Ale nebráníme se i upravení rozsahu dle vašim možnostem a očekáváním. Budeme mít i radost, přečtete jen Nový zákon nebo jedno evangelium. Celý projekt podpoří i když se jediný bratr nebo sestra rozhodne několik desítek minut číst svou oblíbenou biblickou pasáž ve své vesničce. Ale samozřejmě, čím víc, tím líp.

Líbí se nám to, ale rádi bychom program upravili. Je to možné?
Určitě ano. Pokud plánujete, že nebudete na jednom místě, ale s Biblí objedete okolní městečka a vesnice, nebo čtení vhodně zakomponujete do svých velikonočních programů, nebudeme se bránit. Určitě nás s tím obeznamte a třeba nalezneme i další formy spolupráce.

Co potřebné ?
Ze zkušenosti z Prahy víme, že stačí málo. Pultík nebo stůl na čtení, v noci malé světýlko nebo i šikovné umístění pod lampou veřejného osvětlení. Ve dne bychom rádi četli na mikrofon s reproduktorem, v noci se musí ozvučení vypnout. Určitě se nesmí zapomenout na pití či malé občerstvení.
Pamatujte, že nadační fond nezajišťuje organizaci. Doporučujeme tedy, abyste vytvořili tým, který se před akcí několikrát setká a rozdělí si organizační zodpovědnosti. Jedná se zejména o: místo  čtení, harmonogram čtení (lidi), občerstvení, potřebná povolení a samozřejmě Bibli. Ve vašem městě žije určitě spousta velmi zajímavých nebo známých lidí. Jsou to politici, herci, zpěváci nebo naopak podnikatelé, cestovatelé či pracovníci ve školství či na nějakém humanitním projektu. Nezapomeňte tyto lidi oslovit. Rádi pozvání přijmou a určitě slova Bible z jejich úst přitáhnou média či jiné lidi.
Na vaší akci by neměla chybět média. Budete-li chtít, rádi vám pomůžeme pozvat lokální televizi či noviny.

Je nutné používat ozvučovaní aparaturu ?
Na tuto otázku odpoví místní podmínky. Někde jsou zvukové podmínky tak dobré, že není potřeba ozvučovat. Na náměstích nebo na rozlehlejších rovinách by řečník přišel o hlasivky. Také auta či městský provoz se nedají překřičet. Mluvení na mikrofon též zvyšuje atraktivitu akce.

Co ještě je potřebné ?
Doporučujeme akci ohlásit na městském úřadě. Nezapomeňte, prosím, na nepředvídanou změnu počasí.

Jak se dá chránit místo čtení a čtoucí? Je to potřeba?
Jeden nikdy neví, co se může stát. I pro tuto akci platí pravidla jakékoli veřejné akce. Je pravda, že někteří lidé mohou být podrážděni z toho, co slyší, ale nepředpokládáme, že to může vést k nějakému střetu. V každém případě doporučujeme akci předem ohlásit na místním úřadě či městské policii, která bývá informována o možných problémech a může v případě potřeby včas zasáhnout.

Jak zajistit propagaci ?
Zkuste se zamyslet, jak to funguje ve vašem městě a jak se u vás šíří pozvánky na divadlo či koncert. Častokrát stačí rozhodit několik letáků po školách a knihovnách, jinde mají zkušenosti se zaplacením několika letáků v tramvajích či autobusech. Každé město, či městská část, má svůj časopis, kde by tato pozvánka určitě neměla chybět. Pokud máte kontakty na místní televize či rádia, nebojte se jim dát vědět. Chcete-li, napište nám a my vám poradíme anebo pomůžeme, jak na propagaci.

Kolik to bude stát ?
Nechceme, aby to stálo hodně, ale chceme, aby celá akce stála za to! Vše závisí od toho, jak pestré si to lidé udělají.

Kolik je potřeba lidí ?
Myslíme si, že na přečtení celé Bible je zapotřebí alespoň 6-7 lidí.